Dvadeseti pjesnički susreti Dobrojutro more u Podstrani, 3–4. kolovoza
|
I ove godine početkom kolovoza u Podstrani su ljubitelji pjesničke riječi po dvadeseti put uživali u hrvatskoj književnoj riječi posvećenoj slobodi i moru, tom prostranstvu koje baštinimo i čuvamo kao vječni simbol slobode i kao nepresušni izvor umjetničkog nadahnuća. Održani su jubilarni dvadeseti pjesnički susreti Dobrojutro more u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Podstrani, uz suorganizaciju općine Podstrana i Društva hrvatskih književnika.
Prije dvadeset godina na inicijativu hrvatskog i poljičkog barda Milana Vukovića, uz suradnju s velikanima poljičke i hrvatske povijesti i književnosti, Nedjeljkom Mihanovićem, Anđelkom Novakovićem, Nikolom Cindrom i drugima, a uz svesrdnu pomoć općine Podstrana, pokrenuto je druženje pjesnika u Podstrani, u manifestaciji nazvanoj po stihu iz pjesme velikoga hrvatskog pjesnika. I dvadeset godina brodi brod ove manifestacije, uz povremene oscilacije i manje nevere, kako je i očekivano na moru koje se penje, pa se miri... Dvadeset godina pjesnička riječ ovdje u Podstrani u osvit blagdana Dana domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja slavi slobodu, a jeku stihova koji se odbijaju od stijena Peruna iznad pozornice u Gornjoj Podstrani dočekuju morski valovi i prenose je na sve strane svijeta, među sve narode svijeta. I dvadeset godina slušamo ovdje poeziju dičnih poljičkih sinova, pjesnika Pupačića, Kaštelana, Miličevića, Ercegovića, Klarića, Karamana, Novakovića, ali i pjesnika iz svih krajeva naše domovine i dijaspore. Svih onih koji svojim stihovima, ali i životom, pokazuju kako se ljubi domovina.
Ali ne samo oni. Godinama su važan dio manifestacije bili mladi – učenici pučkoškolci i srednjoškolci jer i jedan od ciljeva dobrojutrenja jest prenijeti njezine vrednote na mlade. I oni su to znali čuti, prihvatiti i prenijeti dalje. Djeca su Podstranu i Hrvatsku, osim stihom, predstavljala i likovnim ostvarenjima na izložbama u Zagrebu, Beču, Budimpešti i Tel Avivu, dajući manifestaciji i međunarodni karakter. Osim pjesnika koji su pjesnikovali u Podstrani na susretima su priliku za promociju dobivali i mladi umjetnici drugih kategorija, koji su upotpunjavali pjesničke susrete i tako dobivali priliku za napredak. Danas su to virtuozi na gitari, klaviru, pjevači u kazalištu, u klapama, zborovima.
Prva od dvije večeri ovogodišnjega pjesničkog blagdana u Podstrani pod nazivom Pjesnici iz domovine i dijaspore o moru i slobodi održana je 3. kolovoza na pozornici ispred stare Čitovnice. Manifestaciju je otvorio dr. Darijo Radović, predsjednik Ogranka MH u Podstrani, koji je među ostalim kazao: „Dvadeset godina se na nekoliko lokacija u Podstrani, a redovito i najčešće ovdje pred drevnom Čitovnicom, svjedokom kulturne prošlosti Podstrane, održavaju pjesnički susreti kojima se slavi more i sloboda. U proteklih dvadeset godina u Podstrani su svoje stihove govorili brojni poznati i manje poznati hrvatski pjesnici, od čijih bi se pjesama mogla sačiniti vrsna antologija suvremenoga hrvatskoga domoljubnoga pjesništva. Ogranak Matice hrvatske u Podstrani od osnutka daje potporu toj manifestaciji, a unatrag nekoliko godina uz potporu Središnjice Matice hrvatske nositelj je organizacije. I nastavit će tako i dalje u spomen svim hrvatskim braniteljima i domoljubima koji uložiše sebe da bismo mi i buduća pokoljenja uživali u slobodi voljene domovine Hrvatske.“
Skup je u ime Hrvatske matice iseljenika pozdravio član Upravnog odbora Đuro Vidmarović: „Radostan sam da je Organizacijski odbor omogućio da na ovom skupu nastupe i pjesnici izvan Domovine. O njima, koji su na rubu našeg nacionalnog i duhovnog prostora, ni središnjica koja piše antologije povijesti hrvatske književnosti, a ni pisci udžbenika ne vode dovoljno računa. Samo manji broj ljudi koji se bave strukom, nažalost znadu da imamo snažna književna djela koja žive u stranom jezičnom moru. Stoga se njima, koji žive u tom tuđem moru, a pišu na hrvatskom jeziku, odista moramo diviti. I zato su ovi pjesnički susreti koji okupljaju i našu dijasporu tim više dobrodošli i hvale vrijedni...“
Te večeri stihovima su se predstavili Danica Bartulović, Mario Blagaić, Irena Grubišić Čabo, Ivan Šarolić, Tomislav Najev, Miljenko Buljac, Đuro Vidmarović te hrvatski pjesnici iz dijaspore: iz Gradišća Jurica Csenar, iz Mađarske Stjepan Blažetin te Tomislav Žigmanov iz Bačke. Uz njih je nastupila i klapa Praska iz Podstrane. U povodu dvadesetogodišnjeg jubileja u izdanju Ogranka MH u Podstrani objavljena je knjiga Dobrojutro more, Podstrana 1997–2016, koju je predstavio njezin urednik Zoran Jurišić, tajnik Ogranka.
Drugu večer, pod nazivom Večer laureata, pozdravnom riječi otvorio je Mladen Bartulović, načelnik općine Podstrana, koji je pozdravio sve nazočne, posebno ugledne goste: Božidara Petrača, predsjednika Društva hrvatskih književnika, Damira Borasa, rektora Zagrebačkog sveučilišta i potpredsjednika Matice hrvatske Damira Barbarića.
Od utemeljenja suorganizator ove pjesničke priredbe Društvo hrvatskih književnika, koje na koncu ovih kolovoških dobrojutrenja proglašava i dobitnike plakete Dobrojutro more. Predsjednik Društva Božidar Petrač u obraćanju je pored ostaloga kazao: „Dvadeset godina ove kontinuirane manifestacije ima ne samo svoje značenje za Podstranu, nego je ono upisano kao kulturni događaj za cijelu našu zemlju. Ako se osvrnemo unatrag i samo pročitamo imena dobitnika plakete Dobrojutro more, vidjet ćemo da su ovdje i na ovom mjestu izgovarali svoje stihove i svoju prozu pjesnici i prozaici bez kojih ne možemo zamisliti hrvatsku suvremenu književnost, posebice druge polovice 20. stoljeća.“
Ta večer bila je prilika da se prisjetimo početaka i svih dosadašnjih laureata, a oni su redom: Nikola Milićević, Ranko Marinković, Slavko Mihalić, Dragutin Tadijanović, Luko Paljetak, Miroslav Slavko Mađer, Vesna Parun, Zlatko Tomičić, Milivoj Slaviček, Jakša Fiamengo, Ante Stamać, Ivan Golub, Mirko Tomasović, Ivan Aralica, Tonko Maroević, Igor Zidić, Drago Štambuk, Petar Gudelj i Joja Ricov. Od njih su ovogodišnjoj manifestaciji prisustvovali Luko Paljetak, Jakša Fiamengo, Drago Štambuk i Joja Ricov, koji su kazivanjem svojih stihova oduševili prisutne.
Svim sudionicima večeri uručene su zahvalnice za sudjelovanje, a Milanu Vukoviću, Nedjeljku Mihanoviću, Marinu Karamanu, Mariju Tomasoviću, Margareti Kelava, Krunoslavu Kelavi, Jakši Fiamengo, Branku Cindru i Mladenu Vukoviću posebne povelje Dobrojutro more za doprinos u dosadašnjoj organizaciji manifestacije.
Na koncu je proglašen i dvadeseti laureat – klarisa Anka Petričević, sestra Marija od Presvetog srca. Odluku povjerenstva obrazložio je dr. Nedjeljko Mihanović, a u ime laureata nagradu je preuzela njezina nećakinja, profesorica hrvatskog jezika Branka Buljan Petričević, koja je predstavila kratki izbor iz njezine poezije. Večer je upotpunio nastup limene glazbe Hrvatskoga katoličkog društva Podstrana te kantautora Darka Matičevića, koji je pokazao kako zvuče uglazbljeni stihovi Luka Paljetka.
Na kraju su organizatori uputili poziv na sve strane svijeta – i sljedećih godina početkom kolovoza dođite u Podstranu, na mjesto gdje se ljube nebo, kamen i more i gdje svake godine ožive Pupačićevi stihovi:
...sjedimo skupa na žalu vrh brijega
i smijemo se, smijemo se moru.
Klikni za povratak